HTML

a blogról

Énblog egy egyszerű életről, mert nyomot hagyni jó.

Naptár

május 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Címkék

Kundera és a grafománia

2011.02.21. 21:46 :: zsárovka

Milan Kundera A nevetés és felejtés könyve című regényében érdekes gondolatot fogalmaz meg a grafomániáról:

"Beszélgetésem a taxisofőrrel hirtelen megvilágította előttem az írói tevékenység lényegét. Könyveket írunk, mert nem érdekeljük a gyerekeinket. Az anonim világhoz fordulunk, mert feleségünk bedugja a fülét, ha szólunk hozzá.

Hallom az önök érvelését: a taxisofőr grafomániás volt, nem pedig író. Előbb tehát tisztáznunk kell a fogalmakat. Az a nő, aki naponta négy levelet ír a szeretőjének, nem grafomániás, hanem szerelmes. De a barátom, aki fotokópiát készít szerelmi levelezéséről, hogy egyszer majd kiadhassa, grafomániás. A grafománia nem az a vágy, hogy leveleket, naplókat, családi krónikákat írjunk (tehát hogy a magunk vagy szeretteink számára írjunk), hanem hogy könyvet írjunk (tehát hogy ismeretlen olvasókból álló közönségünk legyen). Ebben az értelemben a taxis és Goethe szenvedélye között nincs különbség. Az, ami a Goethét megkülönbözteti a taxistól, nem a másfajta szenvedély, hanem a szenvedély másfajta eredménye.

A grafománia (a megszállottságból eredő könyvírás) törvényszerűen járvánnyá fajul, ha a társadalmi fejlődésben teljesül az alábbi három alapfeltétel:

1. magas fokú általános jólét, amely lehetővé teszi, hogy az emberek hasznot nem hozó tevékenységnek szenteljék magukat;

2. a társadalmi élet nagymérvű atomizálása és az emberi egyedek ebből következő általános elmagányosodása;

3. a nagy társadalmi változások teljes hiánya a nemzet belső életében. ...

De az okozat visszahat az okra. Az általános elmagányosodás grafomániát eredményez, a tömeges grafománia viszont elmélyíti és megnöveli az általános elmagányosodást. A könyvnyomtatás feltalálása annak idején lehetővé tette az emberiségnek a kommunikációt. Az általános grafománia korában a könyvírás ellenkező értelmet kap: mindenki körül van véve a betűivel, mint valami tükörfallal, amelyen kívülről egyetlen hang sem hatol át."

 

Nagyon jó:

Szólj hozzá!

Címkék: könyv irodalom cseh kundera

A bejegyzés trackback címe:

https://e-ordinarylife.blog.hu/api/trackback/id/tr402678201

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása