A tegnapi etimológia után megjött a kedvem egy másik nyelvi kérdéshez. Már többször is felmerült, hogy a szaladgálhoz hasonlóan a hazudgál szó vajon helyes-e, és hogy használják-e az emberek. Az utóbbira a válasz az lehet, hogy biztosan vannak, akik használják, maximum meglehetősen kevesen. 76-en legalább vannak, ahogy az a facebook oldalból kiderül.
Továbbá A mai magyar nyelv rendszere ezt írja:
-gál ~ -gél, -igál: Olykor még mai nyelvünk is felhasználhatja: egyébként régebbről sem maradt ránk sok vele képzett származék. Ezek zömben elaprózott cselekvést fejeznek ki. Élő alapszóhoz járul: kapar-gál; keres-gél; huz-igál. Szépirodalomban: átdobigál, eszegél. Visszaható képzővel: néz-gé(e)l-ődik. Olyan tőn is jelentkezik, ami mai magyar nyelvünkben már improduktív: ron-gál, haj-igál, tasz-igál.
A hazudgál szó nekem azért tűnik furcsának, mivel olyan mintha csak a szaladgál szó mintájára lett volna képezve. Érdekességét még jobban növeli, hogy ikes igéről van szó. Továbbá nem egészen értem, hogy milyen mértékben és irányba módosítja ez a képző a szó alap jelentését. Ezek alapján számomra teljesen elsajátíthatatlan ez kifejezés. De ahány anyanyelvi beszélő, annyi fajta nyelvhasználat. Így ez a kérdés számomra továbbra is nyitott marad.
Egész nap ez a verzió járt a fejemben: