HTML

a blogról

Énblog egy egyszerű életről, mert nyomot hagyni jó.

Naptár

május 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Címkék

Egy vélemény a cseh szakról 1. A 6 félév

2011.02.10. 12:52 :: zsárovka

 Most, hogy közeleg a felvételi lezárása és a 6. félévembe léptem, gondoltam megírom őszinte véleményemet a cseh szakról.

  • BA: Tanárainktól nem egyszer hallhattuk, hogy a képzés le van butítva a bolognai-rendszer miatt, mivel már nincsen felvételi, tehát nem elvárás a nyelvtudás. Így magunk is azzal a problémával szembesültünk többször is, hogy egyes vizsgákhoz nem megfelelő szintű a nyelvtudásunk.
  • Tanárok: 4 oktató van a cseh szakon. A lektor, aki a nyelvet oktatja, anyanyelvi beszélő, általában nem tud magyarul, tehát az oktatás végig csehül folyik (ha már nagyon nem értettük a dolgot, akkor egy kis angollal besegített). 2 évre van leszerződtetve, illetve 3 vagy 4 évre meghosszabbíthatja itt tartózkodását. Ebből következik, hogy a személye változik, tehát ha nem vagyunk szerencsések, akkor tanulmányaink során több lektorral is lehet dolgunk. Továbbá van egy nyelvészeti, egy irodalmi oktató és egy kultúra órákat tartó tanárnő.
  • Nyelv: Az első két félévben heti 3x1,5 óra plusz egy "felzárkóztató" van. Az utóbbinak mi sajnos semmi éretelmét nem láttuk, csupán a társaságot kovácsolta össze a közös szenvedés. Az első év végén nyelvi alapvizsga van, amelynek letétele kötelező a folytatáshoz, de megcsinálni egyáltalán nem lehetetlen. A következő két évben, azonban a nyelvórák száma csupán 2x1,5 óra hetente, ami túl kevés a megfelelő szint elsajátításához. A 6. félév végén pedig nyelvi vizsga következik, ami egy középfokú nyelvvizsga szintjének felel meg.
  • Létszám: Maximum 10 embert vesznek fel BA-ra, de az emberek szépen lassan elmaradoznak. Mi most már csak 4-en maradtunk, illetve még tudunk egy emberről, aki jövőre visszatér, hogy megszerezze a diplomát. Továbbá van még egy ember, aki Pázmányon töltött egy év után jött át az ELTE-re, ő most velünk fog végezni, de az órái nem végig velünk voltak. A többiek viszont lemorzsolódtak. Azonban ez egy jó létszám lenne, de ehhez még hozzá kell számolni a minorosokat. Most már csak 6-7-en vannak, de kezdetben közel 15-en voltak. Valóban több, mint 20-an voltunk egy nyelvórán, tehát a haladás elég nehézkes volt, jó ha az ember 1-2 mondatot tudott szólni 1,5 óra alatt. Ez a szám jóval csökkent a második évben, de azt hiszem még így is 15-en biztosan voltunk. Tehát fél óra csak azzal ment el, hogy mindenki beszélt pár mondatot.
  • Szlavisztika: A cseh szak a szlavisztika részeként szerepel, ezért ilyen témájú alapozó tárgyak is vannak, azonban csupán az első két félévben. Ezek nyelvészet, irodalom és kultúra órákat tartalmaznak. Így találkozhatunk még 1-2 másik tanárral, azonban csak előadások erejéig.
  • Második szláv nyelv: Minden szlavisztika szakosnak kötelező egy második szláv nyelvet tanulnia (kivéve ha minorral azt kiváltja, de erről később). Ez két félévnyi heti 2x1,5 órát jelent. Azt gondolhatjuk, hogy ez mennyire klassz dolog, de elárulhatom, hogy ennyi idő alatt jelentős nyelvtudást nem tudunk megszerezni.
  • Minor: Minden kis szakos BTK-snak kötelező minort felvenni (a nagyobb szakosoknak is, de nekik van lehetőségük specializációra). Utólag úgy látom, hogy ennek a szaknak legjobban egy másik szláv nyelv minorja felel meg (kivéve, ha valakinek van más konkrét elképzelése). Erre a véleményre, azért jutottam, mivel úgy látom, hogy a két szláv nyelv ismerete egymást erősítheti. Persze nem árt egymástól inkább különböző nyelveket választani, mivel keverésük sok problémát okozhat. Ebben az esetben kiesik a második szláv nyelv, emiatt annak megfelelő kreditértékű órák elvégzése szükséges.
  • MA: Nincs személyes tapasztalatom vele, csak meséltek róla. Annyi biztos, hogy évente 2-3 ember jelentkezik. A tananyag a BA kiegészítése, illetve részletesebb tárgyalása, továbbá még egy szláv nyelvvel meg kell ismerkedni.

 

Összességében ezek alapján azoknak tudom ajánlani a cseh szakot, akik már alapszinten ismerik a nyelvet, avagy tudnak szlovákul (ők kevés tanulással ráéreznek a különbségekre). Mi, akik semmilyen előtudással nem rendelkeztünk, ennyi idő alatt a nyelvtant egészen magunkévá tudtuk tenni, de szókincsünk és egyéni szövegalkotásunk meglehetősen szegényes. Tehát, aki csak nyelvtanulás miatt szeretne erre a szakra jönni, de egyáltalán nem érdekli a cseh irodalom vagy nyelvészet, az ne tegye. Inkább menjen a Cseh Centrumba, ahol egészen olcsón lehet nyelvórákat venni.

További rész(ek)ben még a cseh szakhoz kapcsolódó külföldi ösztöndíjakról és a cseh minorról szeretnék írni.

Megjegyzés: Mindez az ELTE szalvisztika-csehre vonatkozik, és senkit nem kíván megsérteni. Csupán szubjektív véleményemet közöltem, amivel nem kell egyetérteni.

 

Kis cseh zene:

Szólj hozzá!

Címkék: irodalom cseh tanulás nyelv szlovák

A bejegyzés trackback címe:

https://e-ordinarylife.blog.hu/api/trackback/id/tr552651457

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása