HTML

a blogról

Énblog egy egyszerű életről, mert nyomot hagyni jó.

Naptár

május 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Címkék

Egy vélemény a cseh szakról 3. Cseh mint minor

2011.02.12. 20:12 :: zsárovka

 Az előző részekben (itt és itt) a cseh szakról általában, továbbá az ahhoz kötődő külföldi ösztöndíjakról és egyéb lehetőségekről írtam. A soron következő és egyben befejező bejegyzésben pedig a csehről mint minorról szeretnék beszélni. Elöljáróban elmondom, hogy főszakosként, nekem csak közvetett kapcsolatom van a cseh minorral, csoporttársaim révén azonban tisztában vagyok a tananyagukkal.

  • Tanterv: A minorosok nyelvórái a főszakosokkal együtt van, tehát számuk, témájuk és követelményük megegyezik. A legfőbb eltérés azonban, hogy az alapozó szlavisztikás tárgyak közül egyet sem kötelező elvégezni. Továbbá az irodalmi és nyelvészeti órák közül csupán az előadás kötelező, ahol általában könnyített tételsorból vizsgázhatnak. Elvárás azonban a minorosokkal szemben, hogy az első két félévben legalább 4-es legyen az eredményük, és az alapvizsgát szintén legalább 4-essel kell zárniuk. Ha jól tudom, akkor most már csak maximum 10 fő veheti fel a cseh minort (korábban elvileg erre nem volt szabályozás). Végül, de nem utolsó sorban a cseh minor (mint az össze nyelvi minor) 6 félév alatt végezhető csak el, mivel a nyelvi órák egymásra épülnek. Tehát egyetlen nyelvi óra nem teljesítése egy egész éves csúszást eredményez (nincsenek keresztfélévben meghírdetve). Kivéve, ha az első két félévben történik, mert ekkor még van esély átkerülni egy 4 félév alatt elvégezhető minorra.
  • Szláv főszakkal: Mint már korábban is írtam, szerintem a cseh minor egy másik szláv nyelv főszakjával párosítva a legideálisabb. Ekkor ugyanis két szláv nyelv ismerete gyorsíthatja a haladást (például a nyelvtani rendszer hasonlóságai által). Azonban az egymáshoz túl közel állók akár zavarhatják is tanulást (példuául az azonos alakú szavak külöböző jelentése esetében). A cseh a nyugati szláv nyelvekhez tartozik, ahova a szlovák és a lengyel is, tehát ezek párosítása kerülendő (kivéve, ha már magasabb szinten beszéljük). A keleti szláv (orosz, ukrán) és déli szláv (bolgár, horvát, szerb, szlovén) nyelvek mellé nyugodtan választható.
  • Nyelvi főszakkal: Nem rossz párosítás. Ha a nagy nyelvek egyikéről van szó, akkor például tovább lehet menni egy fordító-tolmács MA-ra (márha egy másik nagy nyelvet is jól ismerünk). Három nyelvvel már igazán jól megállja az ember a helyét. Ha kisebb nyelvről van szó, akkor sem kell csüggedni, mivel rengeteg helyen keresnek "egzotikus" nyelveket ismerőket, érdekesebbnél érdekesebb párosításokban. Az én fantáziámat leginkább a holland-cseh és norvég-cseh beszélőket kereső hírdetés ragadta meg (vajon miért pont ezek?!). A lényeg, hogy nyelvekből sosem elég.
  • Egyéb főszakkal: Ezeket már kevésbé találom szerencsésnek. Persze elképzelhető, hogy valamilyen konkrét elképzelése van az embernek, hogy mihez szeretne kezdeni a párosítással, akkor vágjon bele nyugodtan.

Megjegyzés: A leírtak az ELTE cseh szakra és minorra vonatkoznak. Továbbá ismét elmondom, hogy ez a bejegyzés a személyes véleményemet tükrözi, és senkit nem kíván megbántani avagy terveinek megvalósításában gátolni.

 

Tipikus cseh zene:

Szólj hozzá!

Címkék: cseh tanulás nyelv szlovák

A bejegyzés trackback címe:

https://e-ordinarylife.blog.hu/api/trackback/id/tr952656635

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása