Balos napok kapcsán eszembe jutott a bal- előtaggal kapcsolat kérdésem, ezért fogtam magam és kicsit utána olvastam a dolognak. A magyar nyelv történeti-etimológiai szótárában ez áll a bal- szócsikk alatt:
- balítélet ('téves, helytelen ítélet'); balértelem ('téves értelem'); balhiedelem; ballépés; balfogás; balfogalom
- balszerencse; balsors; baleset; balcsillagzat; baljóslat; balvégzet; balsiker; balsejtelem
- balkezes: A) melléknév: 'ügyetlen' ; 'tolvaj természetű' B) főnév: 'szerető' ; 'ágyas'
- balkézről
A bal- előtagú összetett szavak jelzős szerkezetekben szilárdultak meg, s csak a legújabb időkben kezdtek összetétellé válni. Az előtag jelentése az 1. csoportban 'téves, hibás, helytelen', a 2. csoportban 'szerencsétlen, kedvezőtlen, végzetes (hatású)'. Mindkettő a bal átvitt értelmű 2., illetőleg 3. melléknévi jelentéséhez kapcsolódik. A 3. csoportba sorolt balkezes ügyetlen jelentése arra utal, hogy a legtöbb ember bal keze ügyetlenebb a jobbnál.
További magyarázatként ajánlja a könyv a balkörmű szócikket:
- 'kicsapongó <főleg nő>'
- 'tolvaj'
Összetett szó. A bal előtagnak itt 'rossz' ; 'törvénytelen' a jelentése. A bal-nak hasonló szerepe van a következő kifejezésekben is: balkézre való asszony ('szerető') bal-sarkú ('kikapós', 'megesett <nő>'); fiam a bal oldalamról ('törvénytelen'). - A köröm származékai (körmű, körmös) a lopással kapcsolatos kifejezésekben gyakoriak, például: hosszú körmű ('tolvaj'), körmös ('mindent ellopni, elcsenni szerető').
Én nem voltam tisztában a körmös ilyen jelentéseivel, szóval már csak ezért megérte utána nézni. Ennyivel is többet tudok a magyar nyelvről :)
Nagyon kedves: